SEEM Danışmanlık Olarak Enerji Yönetim Sistemi ve Yeni Versiyonun Getirdiği Değişiklikler ile İlgili Yaptığımız Webinar'a Hepinizi Davet Ediyoruz.

Aşağıdaki konular veya danışmanlık verdiğimiz alanlarla ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz! 

ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi Webinarımıza Kayıt Olun!

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi yeni versiyonu ile yüksek seviye yapıya (Annex SL) uygun şekilde güncellendi. SEEM Danışmanlık tarafından düzenlenen webinarda yeni versiyondaki temel değişiklikler hakkında bilgiler aktarılacak. Webinara konuşmacı olarak katılacak Tuv Nord Türkiye tarafından belgelendirme geçiş süreci hakkında bilgiler verilecek. Webinara aşağıdaki link üzerinden ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz.

18 Aralık 2018 / Saat 11:00

https://attendee.gotowebinar.com/register/4340343436634653197

Sürdürülebilirlik Raporları ile ilgili Webinarımız Tamamlandı

SEEM olarak Sürdürülebilirlik Raporları ile ilgili düzenlediğimiz ve Ernst&Young'ın konuşmacı olarak katıldığı webinarımız tamamlandı. Webinarın ilk bölümünde Burcu Boran tarafından sürdürülebilirlik ile yönetim sistemleri arasındaki bağ hakkında bilgi verildi. İkinci bölümde Ernst&Young, raporlamanın faydaları ve neden yapılması gerektiğini açıkladı. Sorulara ayrılan son bölümde katılımcıların aklındaki tüm sorular cevaplanarak etkin bir webinar tamamlanmış oldu. Webinarın paylaşıma açık sunum ve dokümanına ekli linkten ulaşabilirsiniz. 

http://www.seemturkey.com/documents/EY-Surdurulebilirlik-Raporlamasi.pdf

http://www.seemturkey.com/documents/SEEM-Surdurulebilirlik-Raporlamasi.pdf

Vodafone ISO 50001 uygulaması ile 6 ay içerisinde 5-7,5% oranında enerji verimliliği sağlamayı bekliyor

Stratejik bir karar ile Vodafone, İngiltere'deki 10 veri merkezinde ISO 50001 uygulamaya karar verdi. Veri merkezleri enerji yoğun tesisler olup, kurum tarafından ISO 50001 belgelendirmesi ile enerji performans takibinin daha verimli şekilde yapılması hedeflenmiş. Çalışma süreci standardın gereklilikleri ile kurum uygulamaları arasındaki boşluk analizi (GAP Analizi) ile başlayıp sonrasında ISO 50001 belgelendirmesi için iş planının oluşturulması ve tanımlanan enerji verimliliği aksiyon planının uygulanması ile devam etmektedir.

COP24 Katowice'de Devam Ediyor 

Polonya’nın Katowice şehrinde 02 Aralık 2018 tarihinde başlayan Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi (COP24) 14 Aralık 2018 tarihine kadar devam edecek. Zirvenin beklenen en önemli çıktılarından biri, Paris Anlaşması’nın etkin uygulanması için gerekli olan kurallar kitabının oluşturulması. Kural kitabının oluşturulmasıyla Paris Anlaşması’nın uygulanabilir hale gelmesi bekleniyor.

Zirvenin en çok paylaşılan haberlerden biri, COP24 Konferansı'nda 3 Aralık tarihindeki aktör ve politikacı Arnold Schwarzenegger, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Genel Sekreteri Patricia Espinosa ve yerli halkın hakları için mücadele eden aktivist Hindou Ibrahim’in katıldığı bir açık oturum düzenlendi. COP24 Başkanlık görevini üstlenen Michał Kurtyka ise kolaylaştırıcı olarak destek verdi. Çevrenin korunması bağlamında uluslararası toplumun önündeki zorluklar ve iklim politikasının oluşturulmasında aktivizmin rolü toplantı konusu oldu. Katılımcılar, iklim politikası konularıyla ilgili tartışmaların somut eylemler içermesi gerektiğinde hem fikir oldular. “Sadece bir söz değil, bir eylem. Gerçek dünya, oynadığım aksiyon filmlerinden çok daha fazla zorluk taşıyor.” dedi Schwarzenegger. Eski Kaliforniya valisi Paris Anlaşması'nın uygulanmasının mümkün olduğunu ancak farklı disiplinlerin taahhüdünün gerektiğini belirtti: siyaset, işletme, bilim.

https://unfccc.int/katowice

Eğitim Takvimi

Sürdürülebilirlik Akademisi genel katılıma açık eğitimlerinin sayısını ve çeşitliliğini arttırmaya devam ediyor. 2018 yılı eğitimlerinizi tamamlamadıysanız Aralık ayı eğitim takvimine göz atmanızı öneririz.

https://surdurulebilirlikakademisi.com/calismalar/egitim-takvimi/

Ayın sözü ünlü yazar Robert Swan'dan;

 "Gezegenimiz için en büyük tehdit,onu bir başkasının kurtaracağı inancıdır."